Fren Pedalı Neden Sertleşir?

kış lastiğinin avantajları
Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir?
10 Ocak 2017
tse 13805 ocak 2018 ekspertiz kuralları
TS 13805 Ocak 2018 Motorlu Taşıtlar Test Merkezleri Kuralları
9 Ekim 2018
fren pedalı neden sertleşir

Fren Pedalı Neden Sertleşir? sorusuna yanıt arayanlar için hazırladığımız bu yazıyı dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Araç sahiplerinin sık karşılaştığı bir durum olan fren pedalının sertleşme sorununun nedenlerini sizler için bu yazımızda ele alacağız. Öncelikle belirtmek isterim ki, fren balatasının değişmesi sonrasında fren pedalında sertleşmeler meydana gelebilmektedir. Söz konusu bu sertleşmeler, aracın belli bir süre yol alması ile birlikte yumuşayacaktır. Bu yüzden bu tür sertleşmelerde korkulacak bir şey yoktur.

Fren hortumlarında ki sızmalar pedalın sertleşmesine neden olabilir. Bu tür durumlarda sızıntının kaynağı bulunmalı ve onarılmalıdır. Fren hidroliğinde ki yetersizlikte pedalın sertleşmesine sebep olan etkenler arasında gösterilir.

Ayrıca sürekli el freni kullanılan araçlarda da bu problem meydana gelebilir. Bu yüzden çok gerekmedikçe el frenini kullanmamanız tavsiye edilir. Ayrıca çok sert bir şekilde el freni kullanılması da bu tür sorunlara davetiye çıkarır.

Son olarak fren pedallarınız çok sertleşti ise, motor frenini kullanmanızı öneririz. Vites düşürerek aracınızın hızını düşürebilirsiniz. Motor frenini kullanırken, devirlere uygun bir şekilde kullanmalısınız. Aracını düzenli periyotlar ile bakıma sokan araç sahipleri, bu tür durumlar ile çok sık karşılaşmaz.