Araç Sahiplerine Öneriler

Araç Sahiplerine Tavsiyeler

Her gün birçok insanın canına mal olan trafik kazaları, insanların içini burkuyor; ama yine kazaların çoğunluğuna insan hataları neden oluyor. Bu yüzden de, insanların bu konuda bilinçlenmeleri çok önemlidir. Araçlar yüzünden kazalar da azımsanmayacak seviyede. Bundan dolayı da, araç sahipleri araçlarının bakımlarını düzenli olarak yaptırmalıdır. Son olarak aşırı hızın canınıza mal olabileceğini unutmayın ve bu konuda yakın çevrenizi de mutlaka uyarın.

Araçta Su Kaçakları ve Önlemleri

Devir daim pompası, hortum ve silindir gibi araba parçalarında su kaçakları görülebilmektedir. Aracınızda bu tür problemler baş gösterdiyse, su kaçağının olduğu yeri tespit etmeli ve tamir edilmesini sağlamalısınız.

Hortumun bağlanmasını sağlayan kelepçelerde ki bir sorun, su kaçağına neden olabilmektedir. Kelepçede genelde gevşeme olur ve kelepçenin olması gerektiği gibi oturtulması halinde, bu sıkıntı da çözülecektir. Silindir blokları üzerinde ki pislikler de, su kaçağı oluşmasının sebepleri arasında gösterilir. Silindir kapağında ki pislikler de, su kaçağına neden olabilmektedir. Bu yüzden arabanızın bakımını mutlaka yaptırmanız gereklidir. Eğer bu bakımı zamanında yaptırmazsanız, bu tür sorunlar ileri de size daha büyük ve ciddi sıkıntılar yaratacaktır.

Araçların yakıt masrafı önlemleri ve LPG Dönüşümü

Dünyanın en pahalı yakıtını kullanan Türkiye’de, insanlar yakıt masrafını minimum seviyeye indirmek için, LPG tarzı seçimlere yönelmektedir. Aracınıza LPG taktırmak, aracınızın yakıt masrafını düşürecektir; ama bununla birlikte farklı sorunları da beraberinde getirecektir. Bu sorunlara örnek olarak, gaz kaçağı, arabanızın geç çalışması ve performans da düşüşü gösterebiliriz. Bu sorunları yaşamamak için size birkaç tavsiyemiz olacaktır.

LPG dönüşümü öncesinde, aracınızın LPG taktırmaya uygun olup olmadığını belirlemişiniz. Zira,bazı arabalar, LPG takımına uygun değildir. Eğer aracınız LPG taktırmaya uygunsa, sıra markaya gelmiştir. Aracınıza taktıracağınız markayı internet üzerinden ve çevrenizden bir araştırın. Ucuzunu taktırayım da bitsin mantığından uzak durun. LPG takıldıktan sonra, ruhsatınıza işletmeyi ve LPG ile size verilecek belgeleri almayı unutmayın.

Araç Yangın Nedenleri Ve Önlemleri

Araçlarda oluşan yangınlar oldukça tehlikelidir ve bunun için mutlaka önlemlerin alınması gerekir. Araçta yangın çıkmasının nedenleri;

 • Trafik kazaları
 • Gaz sıkışması (LPG li araçlarda)
 • Sigara izmaritinin düşmesi (küçük bir izmarit çok ciddi sonuçlara yol açabilir)
 • Benzin hortumlarının yıllar geçtikçe aşınmaya uğraması
 • Fren baltalarında oluşan ısınmalar

Araçta Yangın Çıktıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

 • Yangının olması durumunda, araçtaki insanlar dışarıya çıkarılmalıdır.
 • Aracınızı sürerken yangın çıkarsa, panikten kaçının ve en uygun alana aracınızı park edin.
 • El frenini çekin ve bundan önce kontağı kapatın
 • Yangın söndürücü ile yangını söndürdüğünüze aracınıza çok yaklaşmamaya dikkat edin.
 • İtfaiyeyi aramayı unutmayın.
 • Akaryakıt deposu patlarsa, size ciddi sorunlar yol açabilir. Bu yüzden aracınıza fazla yaklaşmayın. İnsanların yaklaşmasına da engel olun.

Araçtaki plastik parçalar nasıl boyanır?

Plastik tampon boyamayı herkes yapamaz. Eğer bu işlerden araç sahibi anlıyor ise, elbette yapabilir; ama ben bunu yaparım mantığından uzak durmanızı tavsiye eder, bir bilene bu işi yaptırmanızı öneririz.

Hasarlı bölgeyi önce zımparalamalı ve ilk yapılan işlem kalın zımpara ile yapılmalıdır. İkinci kat zımpara ise, ince zımpara ile yapılır. İkinci kez zımpara işlemi yapıldıktan sonra, elinizdeki en ince zımpara ile bir kez daha zımpara yapmanız tavsiye edilir. Sıra geldi astar çekimine ve astar çekiminde oldukça hashas olunmalıdır. Astar çekme işlemi yapılırken bantlama gerçekleştirilir ve bu bantlama çekilirken de dikkatli olunmalıdır. Daha sonra plastik boya ile astar işlemi yapılır ve bu işlemden sonra kuruması için beklenilmelidir. Astar iki kat çekilir ve her astar çekişinizden sonra 10 dakika kadar beklemelisiniz.

Akü Neden Biter? Bitince Ne Yapılmalı?

Belki de araç sürücülerinin en sık karşılaştığı durum, akünün bitmesidir. Peki, akü neden biter? Bitince Ne yapılmalı? İşte kısaca bu soruların cevapları;

Öncelikle akü neden biter? Aracınız bakım ister ve bazı parçalar vardır ki zamanla kapasitesi azalır. Bu önemli parçalardan olan akü, sizden kaynaklı unutkanlıklarla çoğunlukla bitebilir. Aracınıza binerken, çalıştırma öncesinde ışıkları kontrol ettiğiniz gibi, mutlaka araçtan inerken de aracınızı kontrol etmeli ve ışıkların, teybinizin ve diğer aksamların kapandığından emin olmalısınız. Diğer akü bitme sebebi ise, aracınızın kullanılmadığı sürelerle alakalıdır. Aracınızı kullanmadığınız sürelerde akününşarj olmaması ile biteceğinden, mutlaka ara ara çalıştırmalı ve şarj olmasını sağlamalısınız. Diğer konu ise akünün ve akü başlığının yüksek sıcaklıklarda donmasıdır. Ayrıca akü arızaları da akünün bitmesine neden olmaktadır.

Akünüz bittiyse ve aracınız çalışmıyorsa ittirip çalıştırmayı deneyebilir veya bir araç yardımı ile takviye yapabilirsiniz. Takviye aletlerini mutlaka aracınızda bulundurmanız sizi bu bekleme süresinden kurtaracaktır.  En son çare, yol yardımı ve çekiciyi düşünmelisiniz. Bu durama düşmemek için gerekli tedbirleri baştan almanız yararınıza olacaktır.

Fren Hidroliği Neden Önemlidir?

Araç ve sürücülerde en önemli konu başlığı şüphesiz güvenliktir. Bir araçta güvenlik dendiğinde, ilk akla gelen konuların başında fren gelmektedir. Fren dendiğinde de tabi ki aklımıza gelmesi gereken ilk şey fren hidroliğidir. Peki, fren hidroliği neden önemlidir?

Öncelikle bir aracın tehlike anında durması ve bu konuda ki performansı bir an olsa bile zayıf olmamalıdır. İşte bu konuda fren hidroliğinin sorunsuz ve eksik olmaması şarttır. Bu kapsamda mutlaka bu yağların kaliteli olması ve uzman ellerce takip edilip koyulması oldukça önemlidir. Kalitesiz yağlar veya eksik konulan yağlar aracınızın hemen durmasına en büyük engeldir. Ayrıca fren hidrolik yağını belli aralıklarla mutlaka kontrol ettirmeli ve bu yağın takibini öncelikle siz yapmalısınız. Ayrıca fren hidrolikte kullanılan ekstra performans ürünlerini de mutlaka incelemeniz de ,aracınızın fren performansına katkı sağlayacaktır.

Amortisör Arızası Nedir? Tespiti Nasıl Yapılır?

Amortisör Arızası nedir ve tespiti nasıl yapılır? sorusuna geçmeden önce bir iki hatırlatma yapmakta fayda var. Amortisör arızası özellikle bozuk yol koşulları ve tümseklerde gerçekleşir ve aracımızın amortisörleri zamanla aşınmaktadır. Bu yüzden ülkemizde amortisör arızaları sık sık yaşanmaktadır.

Amortisör arızası genellikle yol koşullarına bağlı olsa da, düzgün yollarda ve uzun sürelihikâyesi olan araçlarda da görülmektedir. Bu da tabi ki amortisörün zamanla aşınması ve kullanılan parçanın belli bir sürede yıpranmasıdır.

Amortisör arızasının tespit edilmesi de oldukça önemlidir. Bazı sürücüler bu arızayı fark edemeyerek amortisörlerin tümünün zarar görmesine neden olmaktadır. Amortisör çok sertse,  çok yumuşak ise,ve aracın yol tutuşu zayıfsa aklımıza amortisörler gelmelidir. Bu belirtilerin gerçekleşmesini beklemeden, aracınızın bakımını yaptırmanız, sizi ileride oluşabilecek maliyetli tamirlerden ve ciddi sorunlardan koruyacaktır.

Boyasız Göçük Düzeltme Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Aracımızı her durumda boyatmamıza gerek yoktur. Bazen birkaç uygulama ile boyaya ihtiyaç olmadan orijinal görünümler elde edilebilir. Bu işlemlerden bir tanesi de boyasız göçük düzeltmedir.

Boyasız göçük düzeltme işlemi, özel araç ve aletler ile araca zarar vermeden maksimum görünümü yakalamayı hedefler. Sadece hasar gören alanların düzeltilmesi ile komple boyadan kurtulmak ve en fazla kısmi boyalarla bu hatalardan kurtulma işlemlerine boyasız göçük düzeltme denir. Belli bölgeler özel aletlerle girilerek hasar onarılır ya da belli bölgeler ittirilerek eski görünüme kavuşturulur. Aracın boyasına bağlı olan bu işlem, özellikle boyanın sökülmediği durumlarda hem maliyet olarak hem de görünüm olarak süper sonuçlar verir.

Dizel motorların bakımı ve önemli noktaları

Dizel motorların bakımı benzinli motorlara göre aslında daha çok titizlik ve önem gerektirir.Bu kapsamda sizde dizel motorlara sahip araçlarınızın, öncelikle kaliteli yerlerde bakımını ve kaliteli yakıtların kullanımını sağlamalısınız. Dizel motorun en güçlü ve yakıt performansını sağlaması için bu olmazsa olmazdır. Ayrıca motor ve parçalarının bakımlarını geciktirmemek, ikinci önemli konudur. Hava ve su dolaşımları aracınızda sorunsuz olsun ki sizin de aracınız sorunsuz hareket etsin. Ayrıca aracınızın 10.000 km bakımlarını ve yıllık bakımlarını kesinlikle aksatmamalı, yağ değişimleri ile periyodik filtre bakımlarını özenle takip etmelisiniz. Dizel motorlar bakım ister ve bunun karşılığında da, size tatmin edici bir performans karşılığı verir.

Hava Yastığı (Airbag) Önemi

Şüphesiz kaza ve olası tehlikeler de canımızı koruması bakımındanhava yastığının (Airbag) önemi tartışılmaz. Fakat bunun öneminin tam anlaşılması ve araçların hava yastıklarının bakımlarını ve çalışıp çalışmadığını kontrolü mutlaka sağlanmalıdır. Bu konuda eksikler ise, ülkemizde önemli bir güvenlik zaafiyeti oluşturmaktadır. Kaza yapmam demek yerine kaza yaparsam demek gerektiğini unutmamalı ve bu anlayışla araçlarımızın eksikliklerini ve bakımlarını takip etmeliyiz.

Öncelikle hava yastığı önemi denildiğinde, araçlarındaki airbaglerin çalışıp çalışmadığı sorusu akıllara gelmelidir. Araç kaza yaptığında açılan ve insanı korumak için tasarlanmış olan hava yastıkları, insanlar için hayati bir öneme sahiptir. Hava yastığı hemen açılacağı ve bu esnada çocuklara doğrudan gelmesi halinde ise, başka riskleri oluşturacağını da yine bilmelisiniz.

Uygun Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?

Uygun motor yağı seçimi nasıl yapılır? Denildiğinde,  burada ki uygun kelimesinden fiyat uygunluğu çıkarılmamalıdır. Bunun aksine motor için en uygun olanı şeklinde anlaşılmalıdır. Fiyat uygunluğu ise bir yağ seçiminde en son şık olmalı ve öncelikle motorun bakımı ile performansı açısından yağ alımları göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece olası masraflardan da, yüksek yakıtlardan da zaten korunmuş olursunuz.

Ayrıca uygun motor yağı seçimi nasıl yapılır denildiğinde? diğer aklımıza gelecek konu kendi aracımızın ve motoruna uygun olan yağın seçimi olmalı. Yani aracımızın yağı ne ise mutlaka onu kullanmalı ve farklı ucuz yağ arayışına girmekten kesinlikle kaçınmalıyız. Uygun motor yağının kaliteli ve aracınız fabrika çıkışında kullanılan yağ ile aynı olması gerektiği asla unutmamalısınız.