Araç Kullanım Rehberi

Verimli Araç Kullanım Rehberi

Günümüzde en büyük ihtiyaçlardan olan ve zamanın en önemli kavram olduğu da göz önünde tutularak, her ailede en az bir kişinin etkin araç kullanımına mecbur olduğu bir dönemdeyiz. Bu sebeple kadın erkek, genç-yaşlı her kesimin mutlaka sağlıklı ve verimli araç kullanımını kavraması gerekmektedir.

Verimli araç kullanımında bilinmesi gereken ilk önemli konu, cesarettir. Günümüz araçlarının konforu ve rahat sürüş imkanı da, bu konuda artı bir cesaret verecektir. Oldukça rahat bir oturuş ve kendine güven sayesinde, sizde kısa sürede ideal araç sürüşüne tecrübe ederek ulaşabilirsiniz. Trafik kuralları uymak ve sürekli pratik ile verimli araç kullanmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bebeklerle Araç Yolculuğu

Araçlarımızla yaptığımız yolculuklar hem güvenliğimiz açısından hem de rahat bir yolculuk açısından oldukça önemlidir. Bilhassa bu yolculuklarda çocuklarımızda yanımızdaysa, bu yolculuğun önemi iyice artmaktadır.

Yolculuk esnasında çocuklarımızın dikkatimizi dağıtmaması ve çocukların güvenli bir şekilde yolculuk yapması olası kazaların önüne geçecektir. Çocukların sürüş esnasında istekleri mutlaka olacaktır ya da çocuklarınız arkada hareket etmek isteyecektir. Sizde tüm bu olası risklerin önüne geçmek adına çocuklarınıza birer birer oyuncak vererek, bu hareketlerine engel olabilir isteklerini azaltabilirsiniz. Çocuklarınızın sizi rahatsız etme şiddeti arttığı zamanlar da, çocuğunuza bağırmak veya sürekli ona dönüp bakmak yerine, bir yerde mola vermeniz yine bu konuda oldukça önemli olacaktır.

Az Yakıt Tüketimi İçin Vites Değiştirme Anlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Az yakıt tüketimi için vites geçişleri ve doğru zamanda doğru vitesi kullanmak oldukça önemlidir.Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli madde vardır.

Teknolojiden yararlanmak doğru vites geçişlerine yardımcı olmaktadır.Aracınızda bu teknoloji varsa kullanmanız, yakıt tasarrufu açısından önemlidir. Diğer bir husus ise, araç kullanım sırasında doğru devirde tek tek vites arttırma zorunda değiliz.Yani yeri geldiğinde 1. Vitesten 3. Vites e geçebilmeliyiz. Tek tek geçmeye çalıştığımızda aracın daha fazla yakıt tüketeceğini unutmamalıyız.

Son olarak daaracın devrine dikkat etmeniz ve aracınızın sesine alışmanız da, size destek sağlayacak önemli konulardandır. Bu yüzden aracın sesine daha fazla kulak vererek doğru zamanda ve doğru devirde vites arttırmaya hala alışmadıysanız, hemen alışmaya başlamanız size yakıt tasarrufu olarak geri dönecektir.

Güvenilir Sürüş İçin Koltuk Pozisyonu

Güvenli ve doğru bir sürüş için öncelikle rahat olmamız gerektiğini ve doğru pozisyonda araç kullanmamız gerektiğini asla unutmamalıyız. Her araç binişimizde öncelik olarak doğru pozisyonu almayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Öncelikle direksiyonu 90 derecelik açıyla kavramalı ve hem çok rahat oturmamalı hem de kendimizi sıkmamalıyız. Dik duracak ve aynaları rahatlıkla takip edebilecek, ayrıca pedallara rahat dokunabilecek şekilde oturmalıyız. Doğru oturuş akabinde ise, mutlak suretle emniyet kemerini bağlamalı ve bağlamadan asla hareket etmemeliyiz. Bu sayede güvenli sürüşe ilk adımı atmış olacağız. Tüm bunlarla birlikte aracınız otomatik değilse debriyaj pedalına tam basabilecek şekilde koltuk yükseklik ayarınızı yapmayı da ihmal etmemeliyiz.

Ayna ayarı

Arabamıza bindiğimizde yapılması gereken ilk işlerden biride, ayna kontrolünün yapılmasıdır. Aracınızı hareket ettirmeden önce, ayna ayarlarını yapıp yola çıkılması sizi büyük tehlikelerden koruyacaktır. Unutulan nokta ise, kör noktadır. Kazaların büyük bir kısmı ayna ayarı ve kör nokta ayarını bilmemekten kaynaklanmaktadır.

Aracınız hareket halindeyken aynaları sürekli kontrol etmek gerekmektedir. Sadece dikiz aynasını kullanmak yeterli gelmez sağ ve sol aynada sürekli kontrol edilmelidir. Kendi arabanızdan çok arkadan gelen aracın uzaklığını ayarlamak kör noktayı azaltmada oldukça etkili olacaktır. Aynaları ayarlarken aracın yüzde 5 ini görerek ayarlamak sizin için yeterli olacaktır. Teknoloji oldukça geliştiğinden ayna ayarını internet üzerinden araştırarak ta yapabilirsiniz. Ayna ayarlama ya da kör nokta belirten küçük aynaları kullanmakta sizin faydanıza olacaktır.