2. El Araç Satarken

İkinci El Araç Satışıikinci-el-arac-satarken

            Otomobil alışverişlerinde yalnızca alım değil, satım konusunda da önemli bir detay yaratan sitemiz, ekspertiz hizmetlerini her aşamada size fayda sağlayacak şekilde sunuyor. Çünkü yalnızca alımda değil, satışlarda da ekspertiz hizmeti önemlidir. Otomobilinizi satışa uygun hale getirmek satış şansınızı oldukça yükseltir. Bu nedenle gereken adımları yapmak için öncelikle bir analiz yaptırmalısınız. Hazırlık aşamasında da ekstra çaba göstermeniz gerekebilir. Öncelikle satış için yapacağınız ilk iş fiyatı belirlemek olacaktır. Bunun için çeşitli gazete ilanlarına bakabilirsiniz. Otomobil pazarlarını gezebilirsiniz. İnternet ilanlarına bakabilirsiniz. Galerileri gezebilir ve oralarda sunulan fiyatları inceleyebilirsiniz. Bundan sonra aracınızla ilgili fiyatı rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Otomobili satacak kişi olarak değil, otomobili alacak kişi olarak kendinizi ön plana koyarsanız, bu konuda daha rahat kararlar alabilirsiniz. Otomobili almak için vereceğiniz kararlar nedir? Bu kararları etkileyen kriterler nelerdir? Satacağınız otomobili siz olsanız alır mıydınız? Ya da neyin daha iyi olmasını isterdiniz? Hangi eksikleri tamamlamayı tercih ederdiniz? Bu tarz detayları düşünerek ikinci el araç satışı konusunda kendinize uygun çözümleri üretebilirsiniz ayrıca.

Otomobil satışlarında önemli olan, aracınızı iyi tanımanız ve bunu iyi anlatmanız olacaktır. Çünkü satıcı olarak gerekli ekspertizi yaptırıp raporu sunduğunuz zaman, alıcı ekstra bir ekspertize gerek duymayabilir. Tabi bunun için ekspertiz tarihinin güncel olması önemlidir. Ama alıcı yine isterse ekspertizi yaptırabilir ve teyit amaçlı kontrol sağlayabilir.

Gövdenin Hazırlığıgovdenin-hazirligi

            Otomobili satarken yapacağınız hazırlıkların başında gövde hazırlığı geliyor. Rölanti, supap ayarı, balans ayarı, susturucu değişimi, pasta ya da cila gibi işlemleri yapmanız önemlidir, yapmanız gereklidir. Bu işlemler sizin için maliyetli olacaktır ama araç satarken aracın fiyatını da önemli ölçüde yükseltecekleri için kesinlikle yaptırmanızı öneriyoruz. Bu yüzden harcadığınız paranın fazlasını geri alabilirsiniz.

Aracınızı güzelce yıkamalısınız ve ardından kurulamalısınız. Çizikleri incelemelisiniz ve ince bir fırça ile çizikleri giderebilirsiniz eğer ustalığınız var ise. Yoksa bu konuda yardım alabilirsiniz. Kılcal çiziklerin bakım maliyeti çok düşük olacağı için bu noktada ekstra hizmet alabilirsiniz.

Lamba camları kirli ise deterjanlı su ile yıkayabilirsiniz. Soğuk su ile duruladıktan sonra kurulamalısınız. Eğer hala kirli bir görüntü varsa aynı işlemi tekrar etmenizde fayda var. Bu sayede lambalarınız da gayet parlak ve temiz gösterecektir.

Jant konusu önemlidir. Araçta yer alan jantlar bakımsız ise ya da kapakları yoksa bu konuda bir çalışma yapabilir ve aracın görüntüsünü güzelleştirebilirsiniz. Bu ekstra masraf gibi görünse de, aracın fiyatına etki edecektir.

Motor ve Transmisyon Hazırlığımotor-hazirligi

 • Görünüm sorunlarını düzelttikten sonra bir sonraki aşama olan motor hazırlığı aşamasına geçmelisiniz. Aracınızı her haliyle satışa hazır hale getirmek sizi pozitif bir duruma dahil edecektir. Bu yüzden bu detayları ihmal etmemelisiniz.
 • Aracınızı alırken gösterdiğiniz dikkati hatırlayın. Müşteriler genellikle sessiz çalışan motorlardan etkilenirler. Supap ayarı, kayışların gerginlik ayarı ve varsa yanık veya deliklerden egzoz gazı kaçakların önlenmesi gibi küçük önlemler motor sesinin azaltılması için yeterli olabilir. Bu işlemler fazla masraf gerektirmeden halledilebilir.
 • Motor yağının, soğutma ve cam sileceğinin sıvılarının tamamen dolu olup olmadığına bakın. Eksikleri tamamlayın.
 • Motor ve çevresini güzel bir şeklide temizleyin.
 • Kirliliği fazla ise yıkatarak daha temiz ve güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.
 • Transmisyon hazırlığı farklı bir bakış açısı gerektirebilir. Aracınızın vites değişiminin kolay olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Debriyaj pedalının erken ya da geç kavrayıp kavramadığını kontrol etmelisiniz. Vites kutusundan ses gelip gelmediğine bakmalısınız. Bunlardan herhangi birinde sıkıntı varsa ayarlatma işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.
 • Yağ kaçakları kontrolü önemlidir. Varsa kontrol edip sorunları çözmelisiniz.

  İç Kısım Hazırlığı

  • Aracın iç kısımlarını, koltuk aralarını ve koltuk derilerini güzelce temizlemeli, temizletmelisiniz.
  • Koltuk temizleme için piyasada çeşitli ürünler satılmaktadır. Koltukları bunlardan biri ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Böyle bir temizleyici bulamadığınız takdirde normal bir çamaşır tozunu da kullanabilirsiniz. Sıcak suya bir miktar ekleyip köpürmesini sağlamalı ve ardından temiz bir bezi köpüğe daldırıp çıkararak bir miktar sıkmalı, ardından her seferinde koltuğun bir bölümünü fazla ıslatmadan silmelisiniz. Hemen ardından yine temiz ve geniş bir bezle kurulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.
  • Temizlik işi bittikten sonra göğüs kısmı, gösterge panosu ve diğer plastik aksamların parlatılmasına geçebilirsiniz. Kaliteli bir parlatıcı kullanmalısınız. Kullanım aşamasında tarifesine uygun olarak düzgün ve dalgasız bir biçimde yüzeye uygulama gerçekleştirmelisiniz. Her defasında bir yüzeyi parlatmayı denemelisiniz.
  • Bu sayede aracınızın iç kısımlarını da rahatlıkla temizlemiş olursunuz. Aynı şekilde bagaj da önemlidir. Bu konuda da dikkatli bir şeklide temizlik yaparak, süpürerek güzel bir görüntü elde edebilirsiniz. Zaman kaybetmeyin ve kesinlikle detaylı fırsatları yakalamaya özen gösterin.

  Hazırlık Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Hazırlık sonrası yapılması gerekenler, yavaş yavaş satış sürecini başlatmak olacaktır.
  • Aracınızın birçok kısmını gözden geçirip satışa hazır hale getirmiş olabilirsiniz. Ancak her şeyin bununla bitmediğini bilmelisiniz. Aracınızı hazırladıktan sonra yapacağınız ilk şey, çok okunan bir gazeteye veya internet sitesine ilan vermek olabilir. İlanda dürüst olmalısınız. Aracınızı abartısızca ve özgün bir biçimde tanımlamalısınız.
  • Genel olarak size aracı niçin satmak istediğiniz sorulacağı için burada vereceğiniz cevaplara dikkat edin. “Bıktım”, “memnun değilim” gibi cevaplar, karşınızdaki kişiyi olumsuz etkileyebilir.
  • Eğer müşteri gerçek bir alıcı gibi davranmıyorsa ve müşterinin memnun olmadığını hissediyorsanız gereksiz yere çaba harcamamalısınız.
  • Müşteri aracı görmek için geldiğinde ise ona incelemesi için fırsat verin. Eğer beğendiğinizi sezinlerseniz yeni lastikler, yaptırdığınız yeni bakım ve ayarlar gibi bilmediği bilgilerden ve avantajlardan söz edin. Bu noktadan sonra müşteriler pazarlık aşamasına geçişi deneyeceklerdir. Bu kısımda ekstra dikkatli olmalısınız.

  Müşteriler pazarlık paylarını yüksek tutabilmek için aracınızı kötüleyebilir. Müşteri aracınızı bir uzmana kontrol ettirmek istediğinizi söyleyebilir. Bu noktada dikkatli olmanız da fayda vardır. Çünkü bu tip bir durumda müşteriler tanıdıkları tamirci veya teknisyenleri devreye sokarak aracın fiyatını düşük göstermek için uğraşabilirler. Kurumsal bir ekspertiz merkezine giderek, her şeyin tarafsız bir biçimde incelenmesini sağlayabilirsiniz. Araç satmadan önce rapor almak sizi bu tür durumlardan koruyacaktır.