2. El Araç Alırken

2. El Araç Alırken

Mechanic inspecting tire

İkinci el araç alırken hayalinizdeki arabayı sorunsuz bir şeklide almak için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar ve püf noktaları var. Arabayı almak için kendi içinde belli başlı kriterler var. Bu kriterlere dikkat ederseniz, genellikle konforlu ve sorunsuz araçlara ulaşabilirsiniz. Peki ama nedir bu başlıklar? Gelin tek tek inceleyelim.

 

 

 

 

 • Tip ve model,

  • Almak istediğiniz aracı hangi amaçlarla kullanacaksınız? Nasıl bir araba arıyorsunuz, ne şekilde kullanacaksınız? Bunları düşündükten sonra bir grup sıralaması yapabilirsiniz.
   Otomobilinizin tipi önemlidir. Almak istediğiniz otomobil için bir tip belirliyorsanız, onu hangi amaçlarla kullanacağınızı düşünerek bu konuda bir çalışma yapabilirsiniz. Yani nerede kullanacaksınız? Arazi aracı mı düşünüyorsunuz yoksa asfalt yolda kullanılacak türden araç mı düşünüyorsunuz? Bu konudaki beklentiniz nasıl? Ne şekilde ön plana çıkarılacak çalışmaları bekliyorsunuz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar tip konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Spor, orta seviye, lüks, üstü kapalı araç, üstü açılabilen araç, iki ya da dört kapılı araç, önden çekişli, arkadan itişli, kasa modelleri ve bu tarz detaylar da sizlere yardımcı olacaktır. Bu konuları inceleyerek de ön plana çıkarılan çalışmaları tasarlayabilirsiniz ve seçim yapabilirsiniz.
 • Fiyat,

  • Aracın sade fiyatı ve ek özelliklerle güncellenecek fiyatını öğrenmeniz ve araştırma yapmanız önemlidir. Bütçenizi zorlama sınırlarınızı da bu şekilde belirleyebilirsiniz.
   Otomobil alırken fiyat konusu oldukça önemli bir konudur. Araç için istenen fiyat çok önemlidir. Sade bir araç mı düşünüyorsunuz yoksa ekstra paketlere sahip olan bir araç mı? Bu tarz hesaplamalar yaparak fiyat bütçenizi ne kadar aşabileceğinizi ya da nereye kadar zorlayabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ekstra özelliklere sahip araç fiyatını bilmek, doğru fiyatlandırma yapmanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Kafanızda belirlenen ortak bir karar oluştuğu anda, bu konuda yapılacak çalışmaları da çok rahat bir şekilde inceleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Sizin için üretilen ve yoğun bir çalışma ile ortaya çıkarılan her tasarım, bir fiyata karşılık geleceği için talebinizi ve düşüncenizi bu anlamda inceleyebilirsiniz.
 • Performans,

  • Aracın çekişi ve hızı ile ilgili bir inceleme olacaktır. Turbo özellikli araçları seçerken özellikle dikkat etmeniz ve kontrol ettirmeniz önemlidir.
   Aracınızın çekişi ve hızı ile ilgili olarak bir performans değerlendirmesi yapabilirsiniz. Motor gücü ve buna bağlı detaylar. Belirlediğiniz detaylardan alacağınız gücü ekstra olarak ekspertiz raporu üzerinden kontrol edebilirsiniz. Bu yüzden performans detaylarına burada bakmak oldukça önemli bir seçenek olacaktır ve sizin için daha rahat bir çalışma fırsatı sağlayacaktır. Zaman kaybetmeyin ve online hizmetleri, seçenekleri bu anlamdan ön plana çıkarmaya ve yoğun bir çalışma yaratmaya başlayın. Detaylı bir çalışma ürünü, ekstra hizmetler ve daha fazlası için tek yapmanız gereken ihtiyaçlarınıza dair güncel bir hizmet ve olmazsa olmaz çözümler olacaktır. Profesyonel hizmetler ve daha fazlası için birkaç tıklama yeterlidir. Performans konusunda araç seçimi, fiyat kriterlerinizi de etkileyecektir.
 • Hız,

  • Hız herkes için önemli olmasa da, şayet ilginizi çekiyorsa aracı alırken bu konuya da bakabilirsiniz.
   Otomobil ile hız yapmaktan herkes hoşlanmasa da, bu konuda meraklı iseniz ya da yeri geldiği zaman hız da yapayım diyorsanız, o zaman tercihlerinize hız konusunu da ekleyebilirsiniz. Otomobilin ne kadar hızlı gittiğini, ne kadar seri olduğunu öğrenmek de sizin için otomobil konusunda bir fikir oluşturacaktır. Bu sayede seçimlerinizde de rahat bir şeklide hareket etmiş olursunuz ve ilerlemeniz de bu anlamda ön plana çıkmış olur. Tek yapmanız gereken birkaç tıklama işlemi ve yenilikçi seçenekler olacak.
 • Yenilik,

  • Marka önemli olacaktır. Bu yüzden güncel modellere bakıyorsanız, yenilik ve teknolojik olarak ne özelliklerin olduğunu inceleyebilirsiniz.
   Otomobilde yer alan ve oldukça geniş alt yapılara sahip olarak üretilen araba modellerinde, yenilikler üst düzey oluyor. Yenilikçi teknoloji, yenilikçi firen sistemi, yenilikçi alt yapı ve detaylı bir çalışma ile sürekli güncelliğini koruyan modeller için, yenilik önemli bir kriterdir. Şayet sizin için de önemli bir kriter ise, bu konuda yapılan bütün çalışmaları yakından takip edebilirsiniz. Reklam panolarından ziyade markanın sunduğu ekstra özellikleri incelerseniz, bu konuda neler yapacağınızı çok daha rahat öğrenmiş ve ön plana çıkarmış olursunuz. Arge alanında ilerleme kaydeden markalara bakarak, daha seri çalışmalara ulaşabilrisiniz.

  • Zevk

               Otomobil konusunda zevk oldukça farklı detayları kapsıyor. Performanstan ziyade estetiğe önem veriyorsanız, görsel olarak araçtan hoşlanmanız çok daha önemli olacaktır. Görselinden hoşlandığınız araçları ön plana koyarsanız, alacağınız araç için çok daha rahat tercihler yapabilirsiniz. Zevk kesinlikle önemlidir ve yapacağınız her tercihte sizi etkileyecektir. Aracınızın zevk konusunda yapacağınız tercihler ile ilgili olarak ön plana çıkmasını istiyorsanız, aklınızda belirlediğiniz renkleri ve desenleri kullanabilirsiniz. Bu sayede hem araç içinize sinmiş olacak, hem de onu satın alırken rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Detaylı bir kullanma ve güncelleme hizmeti ile ilgili olarak yapacağınız her çalışmayı ve seçeneği karşınıza çıkarıyoruz.

 • Güvenlik,

  • Ekstra olarak önem arz ediyor ise, araçta standart olarak sunulan hava yastıkları ya da emniyet kemeri gibi detayların dışında ekstra neler olduğuna bakabilirsiniz. Güvenlik paketine önem veriyorsanız bu konuda da biraz daha seçici olabilirsiniz. Sonuçta ekstra seçenekler üretmiş olacaksınız ve kendinize göre de bu manada yoğun bir çalışma temposu üretmiş olacaksınız. Zaman kaybetmeyin ve sizler de alternatifleri çok daha iyi bir şeklide değerlendirmeye başlayın. Güvenlik konusunda yapılacak olan bütün çalışmaları, bütün yenilikleri ve fırsatları takip ederek markalar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Geç kalmayın ve size dair sunulan her çözümü online olarak incelemeye başlayın.
 • Aksesuar,

  • Çoğu kişi için oldukça önemli olan aksesuar desteği, önemli bir seçim unsurudur. Eğer aksesuarlardan hoşlanan biriyseniz mutlaka almanız gereken araç aksesuarı bol olan modellerden olmalıdır. Markalar bu konuda size çeşitli fırsatlar sunabilmektedir. Aracınızla birlikte veya sonradan alacağınız aksesuarlar kişiselleştirme konusunda size destek olabilmektedir. Beklentileriniz bu yöndeyse aksesuarları bir tür satın alma kriteri olarak göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu sayede daha verimli bir çalışmaya doğru ilerlemiş olursunuz ve kendiniz için de önemli bir çalışma yeniliğine dahil olursunuz. Aksesuar, araç seçimi için oldukça önemli bir detaydır.
 • Servis,

  • Servis alanı ve otomobilin bakımından anlayan ustaların, tamircilerin ve bakım merkezlerinin yoğunluğuna dikkat etmelisiniz. Yedek parça ve benzeri detayların kolay temin edilmesi önemlidir.
   Yedek parça ağı ve servis ağı araç için önemli bir kriterdir. Almayı düşündüğünüz aracın yedek parça durumu nedir? Servis durumu nedir? Araç ile ilgili neleri bulabilirsiniz ya da piyasada tam olarak ne gibi yedek parça sorunu çıkıyor? Teknik servis yeteri kadar var mı? Ya da aracın servis ağında durumlar nasıldır? Bu gibi soruların cevaplarına net bir şeklide ulaşmak istiyorsanız zaman kaybetmeyin ve size dair sunulan her fırsatı yakından incelemeye başlayın. Detaylı ve özverili bir servis, araç seçimi konusunda sizlere büyük destek sunacaktır.

 

Bu kriterlere dikkat ettikten sonra, hayalinizdeki aracı rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ardından detaylı ekspertiz raporu ile söz konusu ihtiyaçlarını da önden analiz ettirirsiniz ve güvenli bir şeklide satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.